Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi bir tedavi değil, dişin bir parçasıdır. Pulpa olarak da bilinen sinir dokusunu, kan damarlarını ve diğer hücreleri içeren bir dişin içi boş bölümüdür.

Diş, kron ve köklerden oluşur. Kron esas olarak diş yapısının üstünde, kökler ise altında. Kökler dişi çene kemiğine bağlar.

Kronun ve kökün veya kök kanalının içinde pulpa bulunur. Pulpa dişi besler ve çevresindeki materyale nem sağlar. Pulpadaki sinirler, sıcağı ve soğuğu ağrı olarak algılar.

Yaygın olarak “kanal tedavisi” olarak adlandırılan diş prosedürünün adı, aslında “dişin içinde” anlamına gelen endodontik tedavidir.

Kök kanalı temizlendikten sonra diş hekimi, küçük eğeler ve irrigasyon solüsyonları kullanarak içi boş bölgeyi temizler, şekillendirir ve dekontamine eder. Daha sonra, kanalları tamamen kapatmak için yapışkan bir siman kullanılarak dişi kauçuk benzeri bir malzeme ile doldurulur.

Kanal tedavisinden sonra diş ölüdür. Sinir dokusu çıkarıldığı ve enfeksiyon ortadan kalktığı için hasta o dişte artık herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

https://www.dentalcorner.com.tr/wp-content/uploads/2022/12/ic1.jpg