Periodontoloji

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak tanımlanmaktadır.

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişki bir hale gelir.

Dişlerde oluşan sorunların ya da diş etlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına ya da genel sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara neden olmaması için ilk olarak yapılması gereken erken teşhis ve bunun ardından tedavidir.

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Bunu sağlayacak olan ise diş etki hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkar.

https://www.dentalcorner.com.tr/wp-content/uploads/2021/09/inner_image_10.jpg